V Arce Noego sice zpívají děti, ale vše skládají a hrají tátové, kteří kromě Arky hrají každý v různých křesťanských kapelách. Dětské hlasy patří nejenom vlastním synům a dcerám většiny hudebníků, ale i těm, které si postupně adoptovali a těm, kteří se prošli konkurzem.
V roce 2000 vydala Arka svoji první desku „Agu gu“,Prodalo se jí přes 600 000 ks a získala čtyři hudební ocenění. která si získala nebývalou oblibu. Podobných úspěchů dosáhlo i všech následujících 7 studiových desek.
U nás patří bezesporu k nejznámější písni „Nie lękaj się“ a troufnu si říct, že je to díky jejímu rockovému kabátu, který je vlastní jejich tátům, ale u mě momentálně vede „Mama Królowa“ z jejich poslední desky „Nie ma to tamto“. Jen si říkám, jestli to není opět dané jejím rockovým kabátem:-)
Polská dětská skupina Arka Noego – je skupinou společně hrajících rodin z celého Polska. Nikdy neměli ani jedné zkoušky, nehráli proto, aby vydělali na živobytí a nikdy není dokonce známo, kdo bude zpívat na dalším koncertě. Je to svého druhu fenomén na polské hudební scéně. Skupina zpívajících dětí podpořená skupinou profesionálních hudebníků přenesla křesťanskou hudbu do úplně nové oblasti. Ukázalo se, že o lásce k Bohu je možné zpívat nově a radostně.
Arku Noego založil Robert Fridrich (narozen 15.dubna 1968 v Poznani).
Kytarista a skladatel, bývalý člen skupiny Turbo a Kazik Na Żywo. Jeho první úspěch byl po první třídě základky v Bolechowie pod Poznaniem, kde s písničkou o námořníku vyhrál pěvecký konkurs. V třetí třídě, přestal chodit do náboženství. Později byl lídrem metalové skupiny Acid Drinkers. V roce 1993, na vrcholu popularity této skupiny, onemocněl a musel se podrobit dvěma operacím srdce, při jedné z nich málem zemřel. Po této zkušenosti se vrátil ke křesťanství a začal hrát hudbu v evangelizačních kapelách jako 2 Tm 2,3.
V roku 1999 založil Arku Noego (Archu Noemovou), protože neměl sílu kopírovat pro známé a rodinu písničky nahrané pro katolický televizní program pro děti Zrno, ve kterém vystupovali.
Spolutvůrci této dětské skupin jsou další hudebníci: hráč na bicí Maciej „Ślimak“ Starosta, kytarista Dariusz „Maleo“ Malejonek, Joszko Broda (dechové nástroje) i Marcin Pospieszalski (konga, kontrabas, bicí nástroje…).
Mezi zpívajícími dětmi jsou: Maciej Starosta, Kaja Chmiel, Łukasz Chruszcz, Maria Friedrich, Viki Friedrich, Róża Friedrich, Ada Janiszewska, Kasia Malejonek, Ola Malejonek, Janette Silva da Piedade, Marek Pospieszalski, Mikołaj Pospieszalski, Marta Sosulska, Halszka Starosta, Malwina Starosta, Dominik Szczepaniak, Martyna Szczepaniak, Kamil Ziemowski.
3. dubna roku 2000 vyšla debitující deska „Agu gu“, která se stala národním bestsellerem, přes 600 tisíc jich bylo prodáno, což jim v roce 2001 přineslo čtyři ocenění polského hudebního průmyslu (a to jako skupina roku, fonografický debit (to je snad objev roku), pop album a nejlepší skladatel). A šlágry jako „Święty Święty uśmiechnięty“ (Svatý svatý veselý) a „Tato“ (Tati) zpívalo celé polsko. V prosince roku 2000 se objevila deska „Piosenki i kolędy na żywo“ (Písničky a koledy živě).
28. května roku 2001 se ukázala další deska „Mamatata mam dwa lata“ (Mamatata mám dva roky), kterou vydalo „Godne Życie“ z Lublina. Tato deska obsahovala skladby lídra křesťanské rokové skupiny Armia – Tomáše „Budzy“ Budzyńskiego „Osiem błogosławieństw“ (Osm blahoslavenství) a veselé písničky se zajímavými texty, které se opírají o Bibli. Koncem roku 2001 bylo vydáno album „Nasze Ulubione Kolędy i Pastorałki“ (Naše oblíbené koledy).
Další CD Arki Noego byli dodány do čísel takových časopisů jako „Gazeta Wyborcza“ a „Tina“. Jsou to: „Znów się rodzi – moc truchleje“ [2001], „Kocham Mają Mamę“ [2002], „Hiphip hura alleluja !“ [2003], „Nie lękaj się“ [2003] a „Chleb z nieba“ [2003]. Podobně jako při předchozích vydáních rovněž zde najdeme instrumentální verze hlavních skladeb a také texty s akordy, které umožňují zpívání písniček i nejmladším.
Další deska „Daj na zgodę“ (Usmiř se, shodni se) [vyd. GM Records, premiéra alba – 2 června 2003] obsahuje 12 skladeb v plné verzi a jako dodatek instrumentální verze všech písniček. Hudebně je jiná než předchozí – je zde hodně rokových kytar, saxofonů a zvuků 60. let, ale cíl zůstal stejný – pomoci slovem a hudbou všem dětem a jejich rodičům v obtížích všedního dne. Týden před premiérou desky obchody objednaly nad 100 tisíc exemplářů, díky čemu dostala platinové ocenění. Na této desce najdete u nás nejznámější vypalovačku „Nie lękaj się“.
Daj na zgodę následovaly další dvě studiové desky a to „Od rana do wieczora“ [2005] a „Nie ma to tamto“ [2006].
Jelikož první generace zpěváků značně odrostla, dnešní sestava se podstatně obměnila, starší generaci nahradili mladší členové jejich rodin. A protože pocházejí z početných rodin, je z čeho doplňovat a taky si vybírají nové talenty na základě konkurzů. Proto se nedivte, pokud půjdete na jejich koncert, že třeba neuvidíte tváře, které znáte z videoklipů starších písní.
V roce 1988 se Robert Friedrich oženil s Dobrochnou. Mají čtyři dcery (Majka, Wiktoria, Róża i Frania) a dva syny (Bruno i Henryk).Vzor otce je pro Roberta Friedricha postava samého Boha Otce, který je milosrdný a trpělivý.
Převzato z webu: http://www.hudba.signaly.cz